RESULTS OF THE QUALIFYING RACES

Crews which have qualified for the Regatta are listed in alphabetical order. Those which failed to qualify are listed in order of the time they took to complete the course.

The Remenham Challenge Cup
The Remenham Challenge Cup

Qualified


170
Brown University, U.S.A.
168
Cambridge University Women's Boat Club
153
City of Oxford Rowing Club
162
Exeter University
174
Imperial College London and Sport Imperial Boat Club
175
Leander Club
14
Molesey Boat Club
164
Molesey Boat Club
177
Newcastle University
166
Newcastle University and Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus, Holland
177
Newcastle University and Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus, Holland
16
Oxford Brookes University
18
Oxford University Women's Boat Club and Reading Rowing Club
159
Oxford University Women's Lightweight Rowing Club and Oxford University Women's Boat Club
180
Radcliffe Crew, Harvard University, U.S.A.
182
Stanford University, U.S.A.
172
Thames Rowing Club
181
Thames Rowing Club and Henley Rowing Club
161
The Tideway Scullers' School and Sport Imperial Boat Club
163
Vesta Rowing Club
176
Vesta Rowing Club

Did not Qualify


184
University of London
07:11.8
183
Thames Rowing Club
07:13.4
179
Oxford Brookes University
07:14.3
172
Durham University and Norske Studenters Roklub, Norway
07:18.1
177
Newcastle University and Bewl Bridge Rowing Club
07:18.5
152
Barnes Bridge Ladies' Rowing Club
07:21.6
178
Nottingham University
07:23.3
173
Exeter University and Exeter Rowing Club
07:23.8
175
Upper Thames Rowing Club and Thames Rowing Club
07:23.9
160
Putney Town Rowing Club
07:25.2
174
University of London and Molesey Boat Club
07:26.0
171
Cambridge University Women's Boat Club and Wallingford Rowing Club
07:27.2
156
Imperial College London and Sport Imperial Boat Club
07:27.4
172
University of London
07:28.4
162
University of London and Mortlake Anglian & Alpha Boat Club
07:30.0
185
Vesta Rowing Club and Henley Rowing Club
07:35.7
154
Green Lake Crew, U.S.A.
07:38.1
180
Thames Rowing Club 'A'
07:39.8
182
The Tideway Scullers' School and University of East London
07:40.3
168
Oxford Brookes University and Pembroke College, Oxford
07:40.5
173
University of Bristol
07:45.5
169
Durham University
07:47.8
183
University of London
07:49.4
181
Thames Rowing Club 'B'
07:49.6
178
Oxford Brookes University
07:52.4
165
Newcastle University
07:53.6
167
Oxford Brookes University
07:56.1
174
Imperial College London and Sport Imperial Boat Club
07:57.8
170
Exeter University and Cardiff University
08:06.2
178
Oxford Brookes University and Wallingford Rowing Club
08:06.3
171
Henley Rowing Club
08:06.7
174
Molesey Boat Club and Clydesdale Amateur Rowing Club
08:06.8
185
Vesta Rowing Club 'B'
08:08.8
170
Green Lake Crew, USA
08:24.0
182
University College, Dublin, IRL
08:24.3
183
Upper Thames Rowing Club and Thames Rowing Club
08:28.1
171
Green Lake Crew, U.S.A.
08:52.8
179
Pangbourne College
08:58.4
12
Imperial College London
7:44.2
21
Thames Rowing Club
7:46.9
23
University of London
7:48.1
15
Newcastle University
7:50.5
22
The Tideway Scullers' School
7:59
24
University of Worcester and Worcester Rowing Club
8:10.4
9
Fulham Reach Boat Club
8:14.4
8
Exeter University
8:15.3
25
Upper Thames Rowing Club
8:7.8
17
Oxford Brookes University 'B'
8:9.7
10
Green Lake Crew, U.S.A.
9:15.6

Withdrawn


163
Barnes Bridge Ladies' Rowing Club
184
Vesta Rowing Club 'A'
The Ladies' Challenge Plate
The Ladies' Challenge Plate

Withdrawn


12
University College, Dublin, Ireland
The Thames Challenge Cup
The Thames Challenge Cup

Qualified


32
Auriol Kensington Rowing Club
13
Broxbourne Rowing Club
15
Cambridge '99 Rowing Club
36
Cantabrigian Rowing Club
17
Cantabrigian Rowing Club 'B'
18
Cardiff City Rowing Club
16
City of Bristol Rowing Club
38
City of Bristol Rowing Club
19
City of Cambridge Rowing Club
20
City of Cambridge Rowing Club
19
City of Oxford Rowing Club
20
City of Oxford Rowing Club
21
City of Oxford Rowing Club
40
City of Oxford Rowing Club
22
Curlew Rowing Club 'A'
23
Curlew Rowing Club 'B'
23
Curlew Rowing Club 'B'
23
Derby Rowing Club
25
Durham Amateur Rowing Club
25
Exeter Rowing Club
25
Exeter Rowing Club
27
Green Lake Crew 'B', U.S.A.
27
Green Lake Crew, U.S.A.
29
Grosvenor Rowing Club
24
HSBC Rowing Club
29
Kingston Rowing Club
31
Kingston Rowing Club
48
Kingston Rowing Club
31
Kingston Rowing Club 'B'
34
London Rowing Club 'B'
52
London Rowing Club 'B'
27
Marlow Rowing Club
35
Marlow Rowing Club
55
Marlow Rowing Club
31
Molesey Boat Club 'B'
58
Molesey Boat Club 'B'
31
Newark Rowing Club
40
Nonesuch Boat Club
60
Nonesuch Boat Club
37
Parr's Priory Rowing Club
41
Reading Rowing Club
527
Rennrudergemeinschaft Mülheim/Ruhr, Germany
41
Royal Chester Rowing Club
37
Royal Chester Rowing Club 'B'
71
Sabrina Rowing Club
72
St. Neots Rowing Club
49
Staines Boat Club
41
Thames Rowing Club 'B'
44
Thames Rowing Club 'B'
48
Thames Rowing Club 'B'
52
Thames Rowing Club 'B'
53
Thames Rowing Club 'B'
76
Thames Rowing Club 'B'
45
Thames Rowing Club 'C'
47
Thames Rowing Club 'C'
53
Thames Rowing Club 'C'
48
Thames Rowing Club 'D'
50
The Tideway Scullers' School 'B'
47
Twickenham Rowing Club
58
Twickenham Rowing Club
61
Upper Thames Rowing Club 'B'
82
Ursus Boat Club
54
Vesta Rowing Club

Did not Qualify


38
Staines Boat Club
06:43.5
42
Thames Rowing Club 'C'
06:44.3
12
Auriol Kensington Rowing Club
06:45.0
28
Grosvenor Rowing Club
06:45.8
43
Sabrina Rowing Club
06:45.9
31
Lea Rowing Club 'B'
06:46.9
39
Putney Town Rowing Club
06:47.1
38
Nonesuch Boat Club
06:47.7
39
Nemesis Boat Club
06:48.9
47
Reading Rowing Club 'A'
06:49.7
27
Green Lake Crew 'B', U.S.A.
06:51.1
24
Elizabethan Boat Club
06:51.2
65
Walton Rowing Club
06:51.4
22
Combined Services Rowing Club
06:51.6
53
Ursus Boat Club
06:51.7
44
Nottingham Rowing Club
06:52.1
37
Sons of the Thames Rowing Club
06:52.4
59
Vesta Rowing Club 'B'
06:52.8
39
Nemesis Boat Club
06:53.1
20
Colet Boat Club
06:53.6
14
Cambridge '99 Rowing Club
06:54.0
61
Worcester Rowing Club
06:54.2
21
Curlew Rowing Club
06:54.7
17
City of Bristol Rowing Club 'B'
06:55.0
51
Sons of the Thames Rowing Club
06:55.4
37
Maidstone Invicta Rowing Club
06:57.4
62
Upper Thames Rowing Club 'C'
06:57.7
19
City of Bristol Rowing Club
06:58.1
50
Royal Chester Rowing Club 'B'
06:58.7
42
Putney Town Rowing Club
06:59.1
36
Maidenhead Rowing Club
06:59.4
23
Derby Rowing Club
07:00.1
64
Vesta Rowing Club 'B'
07:00.4
14
Black Sheep Rowing Club
07:00.5
55
Walton Rowing Club
07:01.3
18
City of Cambridge Rowing Club
07:01.9
17
Cantabrigian Rowing Club 'B'
07:02.3
14
Black Sheep Rowing Club
07:04.0
60
Vesta Rowing Club 'C'
07:04.2
54
Thames Rowing Club 'C'
07:04.6
45
Putney Town Rowing Club 'A'
07:04.7
12
Auriol Kensington Rowing Club
07:06.4
57
Worcester Rowing Club 'B'
07:07.0
36
Maidenhead Rowing Club
07:08.8
29
HSBC Rowing Club 'B'
07:09.5
46
Putney Town Rowing Club 'B'
07:10.1
55
Worcester Rowing Club 'B'
07:10.3
54
Thames Rowing Club 'D'
07:10.6
46
Royal Chester Rowing Club 'B'
07:11.0
17
City of Oxford Rowing Club
07:12.1
48
Sons of the Thames Rowing Club
07:12.6
53
Warwick Graduate Association Boat Club
07:13.1
48
Reading Rowing Club 'B'
07:13.5
12
Bedford Rowing Club
07:14.7
17
Cantabrigian Rowing Club
07:17.1
41
Stourport Boat Club
07:17.4
24
Lea Rowing Club 'B'
07:18.8
16
City of Cambridge Rowing Club
07:21.1
38
Sons of the Thames Rowing Club
07:21.2
13
Broxbourne Rowing Club
07:21.6
35
Putney Town Rowing Club
07:21.9
18
Champion of the Thames Rowing Club
07:22.3
22
Kingston Rowing Club 'B'
07:24.0
59
Twickenham Rowing Club 'B'
07:24.1
32
Kingston Rowing Club 'B'
07:31.4
43
Quintin Boat Club
07:31.7
26
Maidstone Invicta Rowing Club
07:36.8
15
Cambridge '99 Rowing Club 'B'
07:40.4
33
Nemesis Boat Club
07:50.8
32
Molesey Boat Club 'B'
07:56.7
40
Putney Town Rowing Club 'B'
07:58.0
35
Nonesuch Boat Club
08:02.0
26
Kingston Rowing Club 'B'
08:08.8
30
Marlow Rowing Club 'B'
08:12.7
18
Champion of the Thames Rowing Club
08:20.5
83
Vesta Rowing Club 'A'
7:21.8
54
Maidenhead Rowing Club
7:23.9
44
Exeter Rowing Club
7:24.9
53
London Rowing Club 'C'
7:25
42
Curlew Rowing Club
7:26.5
77
Thames Rowing Club 'C'
7:26.8
56
Marlow Rowing Club 'B'
7:27.1
65
Reading Rowing Club
7:27.2
50
Lea Rowing Club
7:27.5
35
Cambridge '99 Rowing Club
7:28.7
61
Nottingham & Union Rowing Club
7:29
37
Cardiff City Rowing Club
7:29.2
33
Bedford Rowing Club
7:29.9
81
Upper Thames Rowing Club 'B'
7:30
43
Dart Totnes Amateur Rowing Club
7:31.1
85
Walton Rowing Club
7:34.9
62
Parr's Priory Rowing Club
7:37.3
64
Quintin Boat Club 'B'
7:37.5
84
Vesta Rowing Club 'B'
7:43.5
39
City of Cambridge Rowing Club
7:44.8
68
Royal Air Force Rowing Club
7:57
47
HSBC Rowing Club
8:12

Withdrawn


47
Runcorn Rowing Club
The Temple Challenge Cup
The Temple Challenge Cup

Qualified


54
Abingdon School
68
Cambridge University Lightweight Rowing Club
91
Clare Boat Club, Cambridge and Hughes Hall Boat Club, Cambridge
94
Cornell University 'B', U.S.A.
63
Durham University 'B'
73
Durham University 'B'
75
Durham University 'B'
76
Edinburgh University
64
Eton College
69
Eton College
75
Eton College
76
Eton College
75
Eton College 'A'
77
Eton College 'A'
76
Eton College 'B'
78
Eton College 'B'
66
Exeter University
77
Exeter University
78
Exeter University
79
Exeter University
80
Goldie Boat Club
74
Granta Boat Club
80
Hampton School
82
Hampton School
72
Hertford College, Oxford
82
Hobart College, U.S.A.
110
Imperial College London 'B'
74
Imperial College London 'B'
87
Imperial College London 'B'
84
Imperial College School of Medicine, London
88
Imperial College School of Medicine, London
88
King's College, Cambridge and St. Catharine's College, Cambridge
85
Leeds University
117
Liverpool University
80
Liverpool University
90
Liverpool University
94
Magdalen College, Oxford
87
Manchester University
91
Manchester University
95
Manchester University
88
Nephthys Boat Club
98
Nephthys Boat Club
91
Newcastle University 'B'
92
Newcastle University 'B'
122
Nottingham Trent University
85
Nottingham University
93
Nottingham University
104
Oxford Brookes University 'B'
88
Oxford Brookes University 'B'
93
Oxford Brookes University 'B'
105
Oxford Brookes University 'C'
125
Oxford Brookes University 'C'
96
Oxford Brookes University 'C'
98
Oxford Brookes University 'C'
97
Oxford Brookes University 'D'
99
Pembroke College, Cambridge and Caius Boat Club, Cambridge
94
Pembroke College, Oxford and Lady Margaret Hall, Oxford
90
Queen Mary, University of London
106
Southampton University
113
Southampton University
102
St. Hild & St. Bede College, Durham
95
St. Hild & St. Bede College, Durham
103
St. Hild & St. Bede College, Durham and St. Cuthbert's Society, Durham
100
St. Paul's School
108
St. Paul's School
133
St. Paul's School
113
University College London
141
University College London
106
University College, London
110
University College, London
116
University College, London
112
University of Birmingham
103
University of Bristol
118
University of Bristol
119
University of Bristol
114
University of Bristol 'B'
116
University of East Anglia
111
University of Leicester
120
University of London
107
University of London 'B'
117
University of London 'B'
148
University of London 'B'
150
University of Michigan 'B', U.S.A.
108
University of Southern California, U.S.A.
115
University of the West of England
119
University of the West of England
110
University of Warwick
123
University of Warwick
123
Westminster School
156
Westminster School
128
Worcester College, Oxford and Hertford College, Oxford

Did not Qualify


86
Nottingham University 'B'
06:28.7
98
Shrewsbury School
06:29.0
81
Loughborough Students' Rowing Club
06:29.3
75
Isis Boat Club
06:29.8
68
First & Third Trinity Boat Club, Cambridge
06:30.7
79
Lancaster University
06:31.3
93
Queens' College, Cambridge
06:31.8
53
Bath University
06:34.1
49
Abingdon School
06:34.8
59
Cardiff University 'B'
06:34.9
67
Exeter University 'B'
06:35.2
76
Jesus College, Cambridge
06:35.8
58
Cardiff University 'A'
06:36.3
65
Eton College 'B'
06:36.9
123
University of York
06:37.6
110
The King's School, Chester
06:37.9
99
Southampton University
06:38.1
124
Worcester University
06:38.2
105
St. Paul's School 'B'
06:38.4
84
Jesus College, Cambridge
06:38.6
107
Shiplake College
06:38.8
104
University of Bristol 'B'
06:38.9
78
Exeter University 'A'
06:39.2
73
Durham University 'B'
06:39.9
86
Lady Margaret Boat Club, Cambridge and Caius Boat Club, Cambridge
06:40.1
93
Nephthys Boat Club
06:40.6
69
Cardiff University
06:40.9
96
Oxford Brookes University 'B'
06:41.0
64
Balliol College, Oxford and Lady Margaret Hall, Oxford
06:41.2
122
University of Warwick 'B'
06:41.9
111
University of Warwick 'B'
06:43.3
79
Exeter University 'B'
06:43.7
105
Shrewsbury School
06:44.0
94
Radley College
06:44.2
121
University of the West of England
06:45.0
106
Sheffield University
06:45.7
77
King's College, Cambridge
06:46.0
104
St. Paul's School 'A'
06:46.2
108
Shrewsbury School
06:46.5
101
Queens' College, Cambridge
06:46.9
77
Eton College 'B'
06:47.1
88
Lawrenceville School, U.S.A.
06:47.3
97
St. Paul's School 'B'
06:47.4
67
Abingdon School
06:47.5
96
St. Paul's School 'A'
06:47.6
52
Anglia Ruskin University
06:48.1
72
Cardiff University
06:48.3
109
Swansea University
06:48.5
64
Bournemouth University 'A'
06:48.6
78
Exeter University 'B'
06:48.7
83
Imperial College London 'B'
06:48.9
108
Trinity Hall, Cambridge
06:49.0
68
Churchill College, Cambridge and Girton College, Cambridge
06:49.1
65
Bath University
06:49.2
79
First & Third Trinity Boat Club, Cambridge
06:49.4
117
University of Birmingham
06:49.5
55
Bournemouth University
06:49.7
110
Shrewsbury School
06:50.0
54
Bedford School
06:50.7
78
Kingston Grammar School
06:50.9
75
Durham University
06:52.3
125
University of Warwick 'A'
06:52.6
107
St. George's Hospital, London
06:52.7
81
Goldie Boat Club
06:53.0
125
University of York 'A'
06:53.4
119
University of Bristol 'B'
06:53.5
105
St. Cuthbert's Society, Durham
06:53.6
111
University College, London 'B'
06:53.7
103
St. Paul's School
06:53.8
77
Eton College 'C'
06:54.4
85
Jesus College, Cambridge 'A'
06:54.7
109
United Hospitals, London
06:54.9
92
Liverpool University 'A'
06:55.3
89
Monmouth School
06:55.5
79
Glasgow University
06:55.9
56
Abingdon School
06:56.0
117
University College London and King's College, London
06:56.2
67
Bedford School
06:57.2
100
Newcastle University 'B'
06:57.6
113
University of York
06:57.8
122
University of York
06:58.0
88
Manchester University
06:58.2
99
Queen's University, Belfast
06:58.3
91
Latymer Upper School
06:59.0
122
University of London
06:59.3
102
Reading Blue Coat School
06:59.8
85
Lady Margaret Boat Club, Cambridge
07:00.1
102
Oriel College, Oxford
07:00.3
100
Reading Blue Coat School
07:00.5
87
King's College School, Wimbledon
07:01.4
82
Hampton School 'A'
07:02.6
124
University of Warwick 'B'
07:02.8
108
Reading University
07:02.9
124
University of the West of England
07:03.1
102
United Hospitals, London
07:03.4
115
The King's School, Chester
07:03.8
118
University of London 'C'
07:04.1
66
Cardiff University 'A'
07:04.3
83
Hampton School 'B'
07:04.8
101
Royal Military Academy, Sandhurst
07:05.7
61
Dulwich College
07:05.9
104
Selwyn College, Cambridge
07:06.2
93
Liverpool University 'B'
07:06.7
109
St. Paul's School 'A'
07:07.0
61
Bath University
07:07.2
90
Monmouth School
07:07.4
70
Bedford School
07:08.4
98
Pangbourne College
07:09.3
112
Shrewsbury School
07:09.8
64
Bournemouth University 'A'
07:10.0
126
University of Warwick 'B'
07:11.1
121
University of Warwick
07:11.3
84
Hampton School 'C'
07:11.6
63
Bedford School
07:11.8
111
Shiplake College
07:12.6
73
Downing College, Cambridge and Emmanuel College, Cambridge
07:13.1
96
Manchester University 'B'
07:13.4
102
Reading University 'B'
07:14.1
69
Bedford Modern School
07:14.3
80
Exeter University 'B'
07:14.4
118
University College London
07:14.8
120
University of Bristol 'B'
07:15.5
89
King's College School, Wimbledon
07:16.0
106
Queens' College, Cambridge and King's College, Cambridge
07:16.3
107
Reading Blue Coat School
07:16.6
112
The Oratory School
07:18.7
114
Southampton University 'B'
07:20.7
92
Norwegian School of Economics and Business Administration, Norway
07:23.0
110
St. Paul's School 'B'
07:24.0
71
Dulwich College
07:24.1
67
Cardiff University 'B'
07:25.7
84
Norges Handelshøyskoles Roklubb, Norway
07:26.6
114
University College London 'B'
07:27.0
63
Bedford School
07:27.6
114
University of Surrey
07:28.1
71
Exeter University 'B'
07:28.3
98
Reading University 'B'
07:28.9
57
Bath University
07:29.4
116
University of Warwick 'A'
07:29.8
62
Bedford Modern School
07:30.1
65
Bournemouth University 'B'
07:30.6
121
Worcester University
07:31.9
70
Exeter University 'A'
07:32.5
83
Lady Margaret Boat Club, Cambridge and Caius Boat Club, Cambridge
07:32.8
75
Hampton School
07:34.3
59
Bedford School
07:34.8
96
Radley College
07:35.3
95
Norwegian School of Economics and Business Administration, Norway
07:37.4
60
Boston College High School, U.S.A.
07:37.5
93
Norwegian School of Economics and Business Administration, Norway
07:37.9
62
Bedford Modern School
07:38.0
112
University of London
07:39.0
129
Worcester University
07:40.0
81
Kingston Grammar School
07:42.2
109
University of Bristol 'B'
07:42.3
73
First & Third Trinity Boat Club, Cambridge and Homerton College, Cambridge
07:44.0
107
University of Birmingham
07:44.5
79
Jesus College, Cambridge
07:45.0
95
Queens' College, Cambridge and Corpus Christi College, Cambridge
07:45.6
86
Liverpool University
07:46.1
99
Robinson College, Cambridge
07:47.1
91
Nottingham University 'B'
07:47.4
65
Bournemouth University 'B'
07:49.1
78
Hatfield College, Durham
07:53.3
72
Exeter University 'C'
07:54.8
102
Sir William Borlase's Grammar School and Great Marlow School
07:56.1
63
Christ's College, Cambridge
07:56.6
84
Latymer Upper School
07:57.3
104
St. Barts & The Royal London Hospitals, London
07:57.7
101
Norwegian School of Economics and Business Administration, NOR
07:59.1
67
Dulwich College
08:02.5
58
Bedford Modern School
08:02.8
61
Bournemouth University
08:05.3
104
Swansea University
08:07.8
117
University of Warwick 'B'
08:19.3
105
Grand Valley State University, U.S.A.
7:16.9
126
Oxford Brookes University 'D'
7:18.4
136
Shiplake College
7:19.3
135
Sheffield University
7:19.6
99
Eton College 'A'
7:20.1
127
Pembroke College, Cambridge
7:20.2
111
Imperial College London 'C'
7:20.9
151
University of Warwick 'A'
7:21.5
132
St. Paul's School 'A'
7:21.6
157
Wolfson College, Oxford
7:24.1
138
Southampton University
7:25.1
88
Bournemouth University
7:26.1
106
Hampton School
7:26.3
131
St. Aidan's College, University of Durham
7:27.4
116
Lady Margaret Boat Club and Robinson College, Cambridge
7:30.1
145
University of Bristol 'B'
7:30.5
100
Eton College 'B'
7:35.1
95
De Montfort University
7:35.3
108
Heriot Watt University
7:35.4
103
Exeter University 'B'
7:36.6
140
The London Oratory School
7:37
89
Cardiff University
7:37.4
152
University of Warwick 'B'
7:38.5
137
Shrewsbury School
7:38.8
113
King's College School, Wimbledon
7:38.9
101
Eton College 'C'
7:40.1
142
University College London 'B'
7:41.3
128
Queens' College, Cambridge
7:41.4
153
University of Warwick 'C'
7:43.7
155
University of Worcester
7:47.1
87
Bedford School
7:53
129
Reading Blue Coat School
7:56
154
University of Warwick 'D'
7:59.8
112
Jesus College, Cambridge
7:59.9
97
Dulwich College
8:4.8
121
Norwegian School of Economics and Business Administration, Norway
9:2.5

Withdrawn


59
Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus, NED 'A'
66
Dublin University, Ireland
69
Goldie Boat Club
82
Lady Margaret Boat Club, Cambridge
86
Jesus College, Cambridge 'B'
87
Liverpool University
90
Churchill College, Cambridge and Wolfson College, Cambridge
97
Monmouth School
101
Trinity College, Dublin, Ireland
106
St. Edward's School
111
The King's School, Canterbury
115
Koninklijke Studenten Roeivereeniging Njord, Holland
120
University of York 'B'
126
University of York 'B'

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


108
University of Bristol 'A'
139
The King's School, Chester
The Princess Elizabeth Challenge Cup
The Princess Elizabeth Challenge Cup

Qualified


159
Abingdon School
125
Bedford Modern School
162
Boston College High School, U.S.A.
163
Brunswick School, U.S.A.
129
Canford School
135
Cheltenham College
135
Cheltenham College
168
Claires Court School
136
Dulwich College
138
Emanuel School
172
Great Marlow School
175
Jesuit College Preparatory School of Dallas, U.S.A.
138
King's College School, Wimbledon
139
Kingston Grammar School
138
Latymer Upper School
140
Latymer Upper School
178
Latymer Upper School
143
Monmouth School
140
Norwich School
144
Norwich School
132
Pangbourne College
145
Pangbourne College
185
Pangbourne College
147
Portora Royal School
148
Reading Blue Coat School
150
Reading Blue Coat School
150
Royal Grammar School, Worcester
144
Sir William Borlase's Grammar School
159
Sir William Borlase's Grammar School
137
St. George's College
152
St. George's College
152
St. George's College
154
St. George's College
189
St. George's College
160
The King's School, Canterbury
163
The London Oratory School
161
Winchester College
168
Winchester College

Did not Qualify


147
The King's School, Worcester
06:42.9
145
The King's School, Canterbury
06:46.1
135
Royal Grammar School, Worcester
06:47.9
148
The Oratory School
06:48.2
139
Kingston Grammar School
06:50.2
117
Bryanston School
06:50.3
131
Oundle School
06:50.6
155
Sir William Borlase's Grammar School
06:50.9
159
The Oratory School
06:51.1
131
Claires Court School
06:51.9
162
The King's School, Worcester
06:52.8
132
Dulwich College
06:54.5
165
The Windsor Boys' School
06:54.6
130
Cheltenham College
06:55.4
169
Yarm School
06:57.1
160
The Windsor Boys' School
06:57.7
144
Norwich School
06:58.1
164
The Oratory School
06:59.0
133
Emanuel School
07:00.6
145
Pangbourne College
07:03.1
136
Great Marlow School
07:05.0
163
The London Oratory School
07:05.1
143
Kingston Grammar School
07:05.8
160
The King's School, Canterbury
07:09.7
142
Millfield School
07:10.6
158
The London Oratory School
07:11.3
164
The Oratory School
07:11.4
167
Whitgift School
07:12.6
154
St. Peter's School
07:17.2
159
The King's School, Worcester
07:18.8
128
Brunswick School, U.S.A.
07:28.1
132
Dulwich College
07:28.2
165
Westminster School
07:32.4
129
Bryanston School
07:32.9
162
The King's School, Worcester
07:35.0
133
Emanuel School
07:35.9
167
Yarm School
07:37.3
163
The Oratory School
07:37.4
142
Monkton Combe School
07:38.9
162
The London Oratory School
07:44.2
145
Millfield School
07:46.2
161
The King's School, Worcester
07:49.4
150
Royal Grammar School, Worcester
07:49.8
159
The King's School, Canterbury
07:51.3
131
Cheltenham College
07:57.6
179
McCallie School, U.S.A.
7:11.4
170
Emanuel School
7:16
204
Yarm School
7:17.1
181
Millfield School
7:18.5
199
The Oratory School
7:20.9
165
Canford School
7:22
182
Monkton Combe School
7:25.3
166
Cheltenham College
7:25.8
197
The King's School, Worcester
7:31.9
177
Kingston Grammar School
7:5.2
194
Sir William Borlase's Grammar School
7:7.1

Withdrawn


141
Millfield School
202
Whitgift School
The Stewards' Challenge Cup
The Stewards' Challenge Cup

Withdrawn


168
Leander Club
169
Leander Club and Molesey Boat Club
The Visitors' Challenge Cup
The Visitors' Challenge Cup

Qualified


212
Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus, Holland
214
Cambridge University and Goldie Boat Club
179
Durham University
218
George Washington University 'B', U.S.A.
223
Newcastle University
187
Pangbourne College

Did not Qualify


183
London Rowing Club
06:59.5
194
Trinity Hall, Cambridge and Caius Boat Club, Cambridge
07:41.3
224
Nottingham University
7:42.6
215
Cambridge University Lightweight Rowing Club
8:3.7

Withdrawn


177
Crabtree Boat Club
190
Rowing Centre "Energy", Russia
194
University College, Dublin 'B', Ireland
198
John Snow College, Durham
200
Millfield School
211
Algemene Utrechtse Studenten Roeivereniging Orca, Holland
219
Imperial College London and The Tideway Scullers' School
222
Molesey Boat Club and Leander Club
230
Utrechtsche Studenten Roeivereeniging Triton and Algemene Groningen Studenten Roeivereniging Gyas, Holland
The Wyfold Challenge Cup
The Wyfold Challenge Cup

Qualified


188
Ardingly Rowing Club
233
Ardingly Rowing Club
207
Army Rowing Club
199
Bexhill Amateur Rowing Club
190
Broxbourne Rowing Club
210
Cantabrigian Rowing Club 'A'
211
Cantabrigian Rowing Club 'B'
194
City of Bristol Rowing Club 'B'
213
City of Oxford Rowing Club
243
Colet Boat Club
198
Elizabethan Boat Club
206
Elizabethan Boat Club
207
Evesham Rowing Club
246
Exeter Rowing Club
200
Gloucester Rowing Club
209
Gloucester Rowing Club
219
Henley Rowing Club
220
Henley Rowing Club 'B'
220
HSBC Rowing Club
250
HSBC Rowing Club
210
Itchen Imperial Rowing Club
253
Lady Elizabeth Boat Club, Ireland
205
Lea Rowing Club 'A'
222
Leeds Rowing Club
255
Leeds Rowing Club
214
London Rowing Club 'B'
224
London Rowing Club 'B'
257
London Rowing Club 'B'
209
London Rowing Club 'C'
210
London Rowing Club 'D'
258
Maidenhead Rowing Club
217
Marlow Rowing Club
212
Molesey Boat Club
263
Molesey Boat Club 'B'
216
Newark Rowing Club
222
Newark Rowing Club
265
Newark Rowing Club
231
Nonesuch Boat Club
233
Norwich Rowing Club
266
Norwich Rowing Club
220
Nottingham Rowing Club 'B'
232
Nottingham Rowing Club 'B'
235
Nottingham Rowing Club 'B'
233
Nottingham Rowing Club 'C'
221
Ortner Boat Club
222
Putney Town Rowing Club
227
Quintin Boat Club
228
Radley Mariners
239
Radley Mariners
241
Rob Roy Boat Club
239
Sons of the Thames Rowing Club
227
Sport Imperial Boat Club
235
Thames Rowing Club
241
Thames Rowing Club 'B'
276
Thames Rowing Club 'B'
245
The Oratory Cardinals Rowing Club
236
The Tideway Scullers' School
244
The Tideway Scullers' School 'B'
248
Tyrian Club
284
Tyrian Club
254
Tyrian Club 'B'
242
Upper Thames Rowing Club 'B'
247
Upper Thames Rowing Club 'B'
286
Upper Thames Rowing Club 'B'
258
Vesta Rowing Club
255
Walton Rowing Club
259
Worcester Rowing Club
251
York City Rowing Club

Did not Qualify


204
Kingston Rowing Club
07:00.6
233
Thames Rowing Club 'A'
07:00.9
237
The Tideway Scullers' School 'B'
07:01.1
239
Tyne Rowing Club 'A'
07:01.7
192
Cambridge '99 Rowing Club
07:01.9
191
Burton Leander Rowing Club
07:02.2
246
Worcester Rowing Club 'B'
07:02.5
203
Henley Rowing Club 'B'
07:02.9
242
Vesta Rowing Club 'B'
07:05.3
228
Staines Boat Club
07:08.2
240
Tyne Rowing Club 'B'
07:11.2
213
Mortlake Anglian & Alpha Boat Club
07:13.4
189
Bradford Amateur Rowing Club
07:13.7
197
Doncaster Rowing Club
07:16.1
238
Twickenham Rowing Club
07:17.1
244
Upper Thames Rowing Club 'D'
07:18.4
230
Royal Chester Rowing Club
07:18.6
220
Molesey Boat Club
07:19.3
200
Broxbourne Rowing Club
07:20.2
226
Nottingham Rowing Club 'B'
07:20.9
211
London Rowing Club 'E'
07:21.0
198
Ardingly Rowing Club
07:21.7
196
Cygnet Rowing Club
07:21.9
235
Thames Tradesmen's Rowing Club
07:22.2
206
Lea Rowing Club 'B'
07:22.9
202
Curlew Rowing Club
07:23.0
234
Thames Rowing Club 'B'
07:23.1
244
Walton Rowing Club
07:25.0
246
Tees Rowing Club
07:25.1
231
Stourport Boat Club
07:25.4
252
Tyne United Rowing Club
07:26.2
247
Walton Rowing Club 'A'
07:26.6
243
Upper Thames Rowing Club 'C'
07:27.3
212
Leeds Rowing Club
07:27.5
224
Nottingham & Union Rowing Club 'B'
07:27.6
238
Quintin Boat Club 'B'
07:27.9
203
Cygnet Rowing Club
07:28.3
212
City of Cambridge Rowing Club
07:28.7
201
Gloucester Rowing Club 'B'
07:29.3
207
Ardingly Rowing Club
07:29.6
217
Norwich Rowing Club
07:30.9
240
Reading Rowing Club
07:31.3
250
Worcester Rowing Club
07:31.6
211
Cardiff City Rowing Club
07:32.8
228
Molesey Boat Club 'B'
07:33.4
232
Northampton Rowing Club
07:33.5
250
Twickenham Rowing Club
07:34.6
210
Bexhill Amateur Rowing Club
07:34.8
205
Durham Amateur Rowing Club
07:35.0
246
Walbrook Rowing Club
07:35.1
234
Tees Rowing Club
07:35.3
244
Stourport Boat Club
07:35.7
226
Royal Navy and Royal Marines Amateur Rowing Association
07:35.8
247
Thames Rowing Club
07:36.0
209
Belfast Rowing Club
07:41.3
201
Chester-le-Street Amateur Rowing Club
07:42.6
225
Molesey Boat Club 'B'
07:43.1
216
Exeter Rowing Club
07:45.3
219
HSBC Rowing Club
07:45.5
231
Quintin Boat Club 'B'
07:47.0
218
Marlow Rowing Club 'B'
07:47.4
249
Wiltshire Scullers School
07:48.3
232
Quintin Boat Club 'C'
07:50.4
237
Royal Air Force Rowing Club
07:51.2
214
City of Bristol Rowing Club 'B'
07:52.6
208
Birmingham Rowing Club
07:53.5
248
Walton Rowing Club 'B'
07:55.7
227
Northampton Rowing Club
07:56.0
208
Army Rowing Club
07:57.5
221
Llandaff Rowing Club
07:58.5
248
Thames Tradesmen's Rowing Club
07:59.0
233
Reading Rowing Club
08:02.4
208
Eyre Club
08:04.7
222
Leeds Rowing Club
08:17.5
213
Broxbourne Rowing Club 'B'
08:18.0
216
Eton Excelsior Rowing Club
08:25.2
240
Staines Boat Club
08:26.1
250
Upper Thames Rowing Club 'B'
08:26.6
221
Icena Club
08:28.3
238
Shiplake Vikings
08:32.7
225
London Rowing Club 'C'
08:33.2
226
Maidenhead Rowing Club
08:36.7
228
Milton Keynes Rowing Club
08:38.8
237
Runcorn Rowing Club
08:48.9
256
Worcester Rowing Club
08:49.3
217
Eton Vikings
08:55.7
253
Walbrook Rowing Club
09:08.8
288
Vesta Rowing Club 'A'
7:33.3
260
Maidstone Invicta Rowing Club 'B'
7:33.8
236
Cambridge '99 Rowing Club
7:33.9
269
Nottingham Rowing Club 'B'
7:35.5
267
Norwich Rowing Club 'B'
7:37.4
271
Radley Mariners
7:37.6
247
Globe Rowing Club
7:37.9
241
City of Sheffield Rowing Club
7:38.1
287
Upper Thames Rowing Club 'C'
7:38.3
238
City of Bristol Rowing Club
7:40.3
244
Derby Rowing Club
7:40.6
240
City of Oxford Rowing Club
7:40.8
283
Tyne United Rowing Club
7:43.1
239
City of Cambridge Rowing Club
7:43.2
274
Stratford-upon-Avon Boat Club
7:43.9
282
Tyne Amateur Rowing Club 'B'
7:44.2
281
Tyne Amateur Rowing Club 'A'
7:45.7
237
Cantabrigian Rowing Club
7:46.4
293
York City Rowing Club
7:46.6
235
Broxbourne Rowing Club
7:50.5
279
Trentham Boat Club
7:53.3
292
Worcester Rowing Club 'B'
7:53.4
280
Twickenham Rowing Club
7:55.3
270
Putney Town Rowing Club
7:56.1
289
Vesta Rowing Club 'B'
7:59.7
242
City of Swansea Rowing Club
8:10.3
259
Maidstone Invicta Rowing Club 'A'
8:5.2

Withdrawn


214
Derby Rowing Club
215
London Rowing Club 'C'
230
Star Club 'B'
237
The Tideway Scullers' School 'B'
245
Tyrian Club
257
Upper Thames Rowing Club 'C'
264
Monmouth Rowing Club
272
Seeclub Zürich, Switzerland

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


224
London Rowing Club 'B'
242
Thames Rowing Club 'C'
243
Walbrook Rowing Club
The Princess Grace Challenge Cup
The Princess Grace Challenge Cup

Qualified


337
Belfast Rowing Club and Carrick-on-Shannon Rowing Club, Ireland
303
Cambridge University Women's Boat Club and Imperial College London
361
Cardiff University and Cardiff Metropolitan University
342
Imperial College London and Sport Imperial Boat Club
343
Leander Club and Reading University
365
Molesey Boat Club
346
Molesey Boat Club and Strathclyde Park Rowing Club
337
Mortlake Anglian & Alpha Boat Club
310
Nottingham Rowing Club
336
Nottingham Rowing Club
338
Nottingham Rowing Club
348
Reading University and Cardiff University
319
Saratoga Rowing Association, U.S.A.
337
Sport Imperial Boat Club and Melbourne University, Australia
349
Tees Rowing Club and Bath University
324
University of London
374
Upper Thames Rowing Club
325
Wallingford Rowing Club and Glasgow University

Did not Qualify


345
Nottingham Rowing Club and Leander Club
07:21.4
346
Reading University and Bath University
07:22.1
347
Upper Thames Rowing Club and Henley Rowing Club
07:25.9
344
Mortlake Anglian & Alpha Boat Club and Nottingham Rowing Club
07:28.3
349
Wallingford Rowing Club and Algemene Amsterdamsche Studenten Roeivereniging Skøll, Holland
07:31.4
364
Maidenhead Rowing Club
07:32.3
373
University of London and The Tideway Scullers' School
07:32.4
372
Thames Rowing Club
07:33.3
342
Sport Imperial Boat Club and Imperial College London
07:34.4
370
Shiplake Vikings Rowing Club
07:39.5
366
Molesey Boat Club 'B'
07:44.9
368
Reading University 'A'
07:47.3
336
Marlow Rowing Club
07:49.4
369
Reading University 'B'
07:50.9
343
Sport Imperial Boat Club and London Rowing Club
07:51.0
353
Wallingford Rowing Club
07:55.9
344
Llandaff Rowing Club and Monmouth Rowing Club
08:01.8
350
The Tideway Scullers' School
08:02.4
339
Exeter University
08:05.4
352
Upper Thames Rowing Club and University of the West of England
08:10.3
340
Green Lake Crew, U.S.A.
08:13.6
351
Upper Thames Rowing Club
08:15.0
334
London Rowing Club
08:20.0
339
University of London
08:20.8
338
The Tideway Scullers' School
08:44.0
321
Star and Arrow Club and Henley Rowing Club
8:13.9
305
Durham University and Christiania Roklub, Norway
8:14
315
Reading Rowing Club
8:14.7
306
Edinburgh University
8:23.2
314
Princeton University, U.S.A.
8:26
322
The Tideway Scullers' School 'A'
8:29.3
307
Exeter University
8:36.9
312
Oxford Brookes University
8:38.4
313
Oxford Brookes University and Maidenhead Rowing Club
8:38.9
317
Reading University 'A'
8:40.4
323
The Tideway Scullers' School 'B'
8:42.7
311
Nottingham Rowing Club 'B'
8:50.7

Withdrawn


318
Reading University 'B'
341
Henley Rowing Club
The Prince of Wales Challenge Cup
The Prince of Wales Challenge Cup

Qualified


254
Army Rowing Club
265
Auriol Kensington Rowing Club and Quintin Boat Club
255
Bath University
262
Bath University 'A'
263
Bath University 'B'
329
Durham University
257
Durham University and Leander Club
269
Edinburgh University
331
Edinburgh University and Durham University
275
Isle of Ely Rowing Club and Bath University
335
Leander Club 'B'
263
Llandaff Rowing Club and Cardiff City Rowing Club
276
London Rowing Club
262
Manchester University
339
Newcastle University
340
Nottingham Rowing Club
265
Nottingham Rowing Club and Loughborough Students' Rowing Club
344
Reading University
286
Reading University 'B'
283
Runcorn Rowing Club
351
Tees Rowing Club
285
The Tideway Scullers' School
271
The Tideway Scullers' School 'B'
247
The Tideway Scullers' School 'C'
248
The Tideway Scullers' School and Stowe School
251
University of London and The Tideway Scullers' School
288
Upper Thames Rowing Club

Did not Qualify


265
Monmouth Rowing Club and Hereford Rowing Club
06:38.6
259
Lea Rowing Club
06:38.9
262
Leander Club and Oxford University Lightweight Rowing Club
06:39.8
272
Tiffin School and Kingston Rowing Club
06:40.1
264
Maidstone Invicta Rowing Club
06:41.5
277
Upper Thames Rowing Club and Mortlake Anglian & Alpha Boat Club
06:41.7
273
University of Birmingham
06:42.5
278
Wallingford Rowing Club and Oxford University Lightweight Rowing Club
06:45.7
253
Upper Thames Rowing Club
06:50.9
295
Upper Thames Rowing Club
06:51.8
254
York City Rowing Club
06:53.4
267
Nottingham & Union Rowing Club
06:54.4
264
Burway Rowing Club and Eton College
06:55.0
233
Army Rowing Club
06:55.1
283
Nottingham Rowing Club
06:57.0
292
University of Birmingham and Worcester University
06:57.4
274
University of Leicester and De Montfort University
06:58.3
278
Magdalen College, Oxford and Oriel College, Oxford
07:01.8
296
Wallingford Rowing Club and Martyrs Boat Club
07:02.1
267
Clydesdale Amateur Rowing Club
07:02.3
284
Old Monmothians and Rehoboth Rowing Club, Namibia
07:03.6
282
Mossbourne Community Academy and Globe Rowing Club
07:04.2
235
Cardiff University
07:05.6
287
Reading University 'C'
07:06.6
289
St. Ives Rowing Club and St. Neots Rowing Club
07:08.1
279
Medway Towns Rowing Club and Poplar, Blackwall & District Rowing Club
07:08.2
270
Exeter University and Royal Navy and Royal Marines Amateur Rowing Association
07:10.1
293
University of the West of England
07:11.7
271
Granta Boat Club
07:12.7
290
Stowe School and Stratford-upon-Avon Boat Club
07:14.4
249
Twickenham Rowing Club
07:15.1
263
Medway Towns Rowing Club and Poplar, Blackwall & District Rowing Club
07:22.3
273
University of Birmingham
07:23.6
277
Loughborough Boat Club and Trent Rowing Club
07:26.5
275
Liverpool University
07:32.7
274
Imperial College London 'B'
07:40.0
281
Reading Rowing Club
07:40.5
269
Durham University
07:46.5
264
Anglia Ruskin Boat Club
07:46.8
268
City of Bristol Rowing Club
07:47.8
279
Norwich Rowing Club
07:48.1
284
Taurus Boat Club
07:51.3
272
Exeter University and Thames Valley Park Rowing Club
07:58.7
353
The Tideway Scullers' School and Fulham Reach Boat Club
7:12.2
343
Oxford Brookes University
7:14.6
354
University of Birmingham
7:15.5
341
Nottingham Rowing Club 'B'
7:21.3
332
Hunan Rowing Club, China
7:22
330
Durham University 'B'
7:28.6
352
The Tideway Scullers' School
7:30.4
345
Reading University 'B'
7:30.6
346
Reading University 'C'
7:44
342
Nottingham University
7:47.1
337
Magdalen College, Oxford and Mansfield College, Oxford
7:51.6
336
LVS Ascot Boat Club and Walton Rowing Club
8:13.9
338
Millfield Rowing Club
8:48.3

Withdrawn


242
Queen's University, Belfast
258
Exeter University
269
Stratford-upon-Avon Boat Club
271
Edinburgh University and Leander Club
280
Nottingham Rowing Club and Leeds Rowing Club

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


256
Burton Leander Rowing Club
291
Swansea University
The Fawley Challenge Cup
The Fawley Challenge Cup

Qualified


255
Abingdon School
283
Bewl Bridge Rowing Club and Wycliffe College
270
Claires Court School
279
Claires Court School
267
Clydesdale Amateur Rowing Club
272
Dart Totnes Amateur Rowing Club
273
Doncaster Rowing Club
296
Eton College 'B'
308
Great Marlow School
311
Kingston Rowing Club
378
Kingston Rowing Club
282
Lea Rowing Club
302
Leander Club
316
Leander Club 'B'
294
Maidstone Invicta Rowing Club and Maidenhead Rowing Club
280
Malvern Preparatory School 'B', U.S.A.
284
Marlow Rowing Club
298
Marlow Rowing Club
290
Marlow Rowing Club 'B'
307
Marlow Rowing Club 'B'
285
Molesey Boat Club
299
Molesey Boat Club
389
Molesey Boat Club
309
Monmouth Comprehensive School
296
Newark Rowing Club
392
Northwich Rowing Club 'B'
305
Norwich Rowing Club
301
Peterborough City Rowing Club and Nottingham Rowing Club
298
Radley College
331
Reading Rowing Club
303
Royal Chester Rowing Club and Queen's Park High School
299
Royal Grammar School, High Wycombe
314
Royal Grammar School, High Wycombe 'A'
315
Royal Grammar School, High Wycombe 'B'
295
Runcorn Rowing Club 'B'
320
Star and Arrow Club
401
Star and Arrow Club
306
Star Club
321
Star Club
323
Thames Rowing Club
343
Thames Rowing Club
403
Thames Rowing Club
305
The Grange School
312
The Grange School
313
The King's School, Ely
311
The Tideway Scullers' School
317
The Tideway Scullers' School and Maidenhead Rowing Club
329
The Windsor Boys' School
321
The Windsor Boys' School 'B'
322
The Windsor Boys' School 'C'
323
Tiffin School
351
Tiffin School
356
Wallingford Rowing Club
333
Wallingford Rowing Club 'A'
334
Wallingford Rowing Club 'B'
328
Wallingford Rowing Club and Henley Rowing Club
329
Walton Rowing Club
320
Walton Rowing Club 'B'
335
Warrington Rowing Club
414
Westminster School
320
Westminster School 'B'
321
Weybridge Rowing Club
323
York City Rowing Club
330
York City Rowing Club
338
York City Rowing Club
359
York City Rowing Club

Did not Qualify


300
Norwich Rowing Club
06:55.0
289
Henley Rowing Club and Wallingford Rowing Club
06:57.0
306
St. Neots Rowing Club and Stowe Sculling Club
06:57.7
319
The Windsor Boys' School 'B'
06:58.4
311
Thames Rowing Club and Lea Rowing Club
06:59.2
322
Westminster School 'B'
06:59.5
273
Henley Rowing Club 'A'
06:59.7
315
Townsville and JCU Rowing Club, Australia
06:59.8
309
The Tideway Scullers' School 'A'
07:00.0
295
Marlow Rowing Club and Sir William Borlase's Grammar School
07:00.1
320
The Windsor Boys' School 'C'
07:00.3
301
Star Club
07:00.5
297
St. Paul's School 'A'
07:00.7
285
Cheltenham College
07:00.9
303
Thames Rowing Club 'A'
07:02.1
263
Cardiff City Rowing Club
07:02.2
281
Bedford Modern School 'A'
07:03.0
293
Maidenhead Rowing Club and Claires Court School
07:03.2
314
Tiffin School
07:03.7
332
Wycliffe College 'A'
07:03.9
286
Monmouth Comprehensive School
07:04.0
283
Maritime Rowing Club 'B', U.S.A.
07:04.4
321
The Windsor Boys' School 'D'
07:04.5
321
Marlow Rowing Club
07:04.8
307
Gloucester Rowing Club 'B'
07:05.1
258
Bedford Modern School
07:05.4
297
Monmouth Comprehensive School
07:05.6
316
The Tideway Scullers' School
07:05.7
278
Maidenhead Rowing Club
07:06.0
298
Belen Jesuit Preparatory School, U.S.A.
07:06.3
323
Monkton Combe School
07:06.4
336
York City Rowing Club 'B'
07:06.9
290
Hereford Cathedral School
07:07.2
330
Radley College
07:07.3
318
Upper Thames Rowing Club 'B'
07:07.6
313
Lea Rowing Club 'A'
07:07.9
314
Lea Rowing Club 'B'
07:08.2
306
Gloucester Rowing Club 'A'
07:08.5
355
Tyne Amateur Rowing Club
07:08.7
269
Eton College
07:08.8
275
Kingston Grammar School 'A'
07:09.3
312
The Windsor Boys' School 'B'
07:09.8
296
St. Joseph's Preparatory School, U.S.A.
07:10.1
306
The King's School, Worcester 'A'
07:10.2
322
The Windsor Boys' School 'E'
07:10.3
300
City of Oxford Rowing Club
07:10.4
329
York City Rowing Club 'A'
07:10.8
310
Hinksey Sculling School
07:10.9
291
Reading Rowing Club
07:11.0
350
The Windsor Boys' School 'B'
07:11.3
354
Trentham Boat Club
07:11.5
282
Bedford Modern School 'B'
07:12.0
264
Cheltenham College
07:12.4
317
Upper Thames Rowing Club 'A'
07:12.6
327
Upper Thames Rowing Club 'C'
07:12.9
310
Star Club 'B'
07:13.0
334
Royal Grammar School, High Wycombe 'B'
07:13.8
322
Molesey Boat Club
07:14.2
340
Star Club 'A'
07:14.5
279
Henley Rowing Club
07:15.1
309
The King's School, Worcester
07:15.3
325
Wiltshire Scullers School
07:15.4
305
Star and Arrow Club
07:15.6
313
The Windsor Boys' School 'C'
07:15.8
326
Northwich Rowing Club 'B'
07:16.1
301
St. Peter's School
07:16.5
317
Llandaff Rowing Club
07:16.6
288
Maidstone Invicta Rowing Club
07:16.8
352
Tiffin School 'B'
07:17.0
344
Thames Rowing Club 'B'
07:17.2
302
Reading Blue Coat School
07:17.6
324
Monmouth School
07:17.7
315
The Leys School
07:17.9
331
Wiltshire Scullers School
07:18.3
324
York City Rowing Club 'B'
07:18.6
268
Doncaster Schools' Rowing Association
07:19.1
310
The London Oratory School
07:19.4
300
St. Paul's School
07:19.5
293
Royal Grammar School, Worcester
07:19.6
357
Westminster School
07:19.7
302
Claires Court School 'B'
07:19.9
330
The Windsor Boys' School 'B'
07:20.0
292
Molesey Boat Club 'A'
07:20.2
266
Claires Court School
07:20.3
300
Sir William Borlase's Grammar School 'B'
07:20.4
295
Monmouth Comprehensive School
07:20.7
265
City of Bristol Rowing Club
07:20.8
294
Monkton Combe School
07:21.2
326
The King's School, Chester
07:21.3
294
Maidenhead Rowing Club 'A'
07:21.7
337
Shiplake College
07:21.8
313
Rondebosch Rowing Club, RSA
07:22.8
337
Weybridge Rowing Club
07:22.9
291
Marlow Rowing Club 'C'
07:23.0
274
Henley Rowing Club 'B'
07:23.1
328
The Tideway Scullers' School
07:23.3
323
Westminster School 'C'
07:23.4
312
Kingston Rowing Club 'B'
07:23.6
332
Tiffin School
07:23.8
309
Reading Rowing Club 'A'
07:24.1
335
Royal Grammar School, Worcester
07:24.5
313
The Tideway Scullers' School 'C'
07:24.6
312
The Tideway Scullers' School 'B'
07:24.7
322
Wycliffe College
07:24.8
307
The King's School, Worcester 'B'
07:25.0
341
Star Club 'B'
07:25.2
302
Mossbourne Community Academy 'A'
07:25.5
317
Shiplake College
07:25.8
333
Wycliffe College 'B'
07:26.2
327
Wycliffe College 'B'
07:26.5
308
The London Oratory School
07:26.7
274
American School in London
07:27.2
271
Claires Court School 'B'
07:27.5
271
Green Lake Crew, U.S.A.
07:27.7
303
Shiplake College 'B'
07:27.9
298
St. Paul's School 'B'
07:28.2
283
Lea Rowing Club 'B'
07:28.4
289
Pangbourne College
07:28.5
331
The Windsor Boys' School 'C'
07:29.0
275
Bedford Modern School
07:29.1
291
Hollowell Scullers and The Tideway Scullers' School
07:29.3
316
Tiffin School 'B'
07:29.4
324
Whitgift School
07:30.0
346
The King's School, Canterbury
07:30.4
290
Lea Rowing Club
07:30.8
330
York City Rowing Club 'B'
07:31.7
307
Radley College 'A'
07:32.0
256
Agecroft Rowing Club
07:32.6
308
The King's School, Chester
07:32.8
301
Monkton Combe School
07:33.0
304
Thames Rowing Club 'B'
07:34.1
315
Tiffin School 'A'
07:34.3
275
Emanuel School
07:34.4
347
The King's School, Chester
07:34.6
268
Bedford Modern School
07:36.7
274
Dulwich College
07:37.5
300
Molesey Boat Club 'B'
07:38.4
288
Henley Rowing Club 'B'
07:38.6
285
Liverpool Victoria Rowing Club 'A'
07:39.7
310
Reading Rowing Club 'B'
07:41.3
283
Eton College
07:41.5
308
Radley College 'B'
07:42.1
324
Thames Rowing Club 'B'
07:43.8
316
St. Peter's School
07:44.1
322
Star Club 'B'
07:45.7
293
LVS Ascot Boat Club
07:49.7
353
Tiffin School 'C'
07:50.7
292
Liverpool Victoria Rowing Club
07:50.8
348
The Leys School
07:50.9
269
Bishop Vesey's Grammar School
07:57.3
316
Sir William Borlase's Grammar School 'B'
08:08.4
329
Wycliffe College
08:08.8
286
Liverpool Victoria Rowing Club 'B'
08:09.2
325
Wallingford Rowing Club
08:09.5
276
Bishop Vesey's Grammar School 'A'
08:11.9
305
Maidstone Invicta Rowing Club
08:15.7
304
Maidenhead Rowing Club 'B'
08:15.8
290
Agecroft Rowing Club
08:15.9
328
Wiltshire Scullers School
08:16.3
298
Globe Rowing Club
08:16.5
312
Reading Blue Coat School
08:16.9
299
Henley Rowing Club
08:17.3
291
Birmingham Rowing Club
08:29.5
313
Runcorn Rowing Club
08:30.9
292
Canford School
08:31.2
314
St. Paul's School
08:32.8
277
Bishop Vesey's Grammar School 'B'
08:39.2
294
Emanuel School
08:39.5
319
The Leys School
08:55.1
372
Globe Rowing Club
7:17.9
390
Molesey Boat Club
7:19.4
415
York City Rowing Club
7:20.1
402
Star Club
7:23.6
358
Abingdon School 'C'
7:24.9
370
George Watson's College
7:26
410
Tiffin School 'A'
7:26.5
383
Llandaff Rowing Club
7:28
408
The Tideway Scullers' School
7:29.5
412
Tyne Amateur Rowing Club
7:29.9
397
Royal Grammar School, Worcester 'A'
7:30.2
393
Norwich School
7:30.9
404
The Grange School
7:32
364
Durham School 'A'
7:34
360
Broxbourne Rowing Club
7:34.4
357
Abingdon School 'B'
7:34.8
413
Wallingford Rowing Club
7:36.1
367
Eton College 'B'
7:38.1
395
Radley College
7:39.7
376
Hinksey Sculling School 'A'
7:42.1
380
Latymer Upper School
7:42.2
361
City of Bristol Rowing Club
7:43
411
Tiffin School 'B'
7:54.1
377
Hinksey Sculling School 'B'
7:55.3
406
The Leys School 'A'
7:56.1
398
Royal Grammar School, Worcester 'B'
7:56.6
385
Maidstone Invicta Rowing Club
7:57.1
365
Durham School 'B'
8:11.3
362
City of Cambridge Rowing Club
8:24.1
407
The Leys School 'B'
8:51.6
280
Claires Court School 'B'
N.R.O.

Withdrawn


276
Eton College
282
Doncaster Rowing Club
303
Mossbourne Community Academy 'B'
312
Rob Roy Boat Club
314
The King's School, Ely 'B'
339
Sir William Borlase's Grammar School 'B'
366
Eton College 'A'
369
Frankfurter Rudergesellschaft Germania 1869 e.V. 'B', Germany
374
Henley Rowing Club
379
Kolner Ruderverein von 1877 e.V., Germany
399
Schülerruderverein Kreuzgasse Köln von 1911, Germany, Germany

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


284
Burton Leander Rowing Club and Loughborough Boat Club
301
Lea Rowing Club 'B'
331
York City Rowing Club 'C'
394
Oundle School
The Diamond Jubilee Challenge Cup
The Diamond Jubilee Challenge Cup

Qualified


390
Bromfield Acton-Boxborough Rowing, U.S.A.
355
Eton Excelsior Rowing Club
422
Gloucester Rowing Club
381
Headington School
409
Headington School
360
Henley Rowing Club
383
Henley Rowing Club
426
Henley Rowing Club 'A'
427
Henley Rowing Club 'B'
399
Kingston Grammar School
413
Latymer Upper School
432
Latymer Upper School
436
Northwich Rowing Club
440
Pangbourne College
406
Reading Rowing Club
394
Shrewsbury School
395
Sir William Borlase's Grammar School
409
Sir William Borlase's Grammar School
417
Sir William Borlase's Grammar School
393
St. George's College
456
The Lady Eleanor Holles School
374
The Tideway Scullers' School
401
The Tideway Scullers' School
418
The Tideway Scullers' School
419
Walford Anglican School for Girls, Australia
402
Warrington Rowing Club

Did not Qualify


404
Marlow Rowing Club 'A'
07:53.9
400
Lady Eleanor Holles School
07:54.6
392
Galway Rowing Club 'A', Ireland
08:01.0
403
Lea Rowing Club
08:05.3
410
The Tideway Scullers' School
08:07.0
368
Reading Rowing Club
08:09.7
372
Sir William Borlase's Grammar School
08:11.5
398
Headington School 'B'
08:12.9
359
Headington School 'B'
08:14.0
407
St. Edward's School
08:14.4
398
Thames Rowing Club
08:14.9
408
Shrewsbury School
08:15.2
402
Latymer Upper School 'B'
08:16.4
375
Weybridge Rowing Club
08:19.9
386
Lady Eleanor Holles School 'A'
08:20.6
362
Kingston Grammar School
08:22.3
391
Marlow Rowing Club 'B'
08:22.7
396
Sir William Perkins's School
08:23.6
380
Gloucester Rowing Club 'B'
08:23.7
382
Headington School 'B'
08:26.8
528
Loreto School, Normanhurst, Australia
08:28.3
371
Shiplake College
08:29.2
399
The King's School, Chester
08:29.5
357
Gloucester Rowing Club 'B'
08:30.8
377
Eton Excelsior Rowing Club
08:37.7
389
Liverpool Victoria Rowing Club
08:39.2
387
Lady Eleanor Holles School 'B'
08:46.2
385
Kingston Grammar School
08:48.3
365
Molesey Boat Club 'A'
08:51.0
373
Staines Boat Club
09:00.7
392
Monkton Bluefriars Boat Club
09:02.1
366
Molesey Boat Club 'B'
09:06.0
367
Monkton Combe School
09:11.1
384
Hollowell Scullers
09:15.1
416
Runcorn Rowing Club
09:17.0
412
Lady Eleanor Holles School
09:23.7
408
Groton School, U.S.A.
09:27.7
407
Conestoga High School, U.S.A.
09:33.7
400
The Leys School
09:38.4
411
Kingston Grammar School
09:39.0
414
Latymer Upper School 'B'
09:40.9
405
Broxbourne Rowing Club
09:47.7
420
Emanuel School
8:27.1
439
Nottingham Rowing Club 'B'
8:27.3
416
Bedford Modern School
8:28.4
452
Surbiton High School
8:28.9
449
Sir William Borlase's Grammar School
8:29.6
441
Putney High School
8:29.7
446
Shiplake College
8:29.8
448
Shrewsbury School
8:33.3
443
St. Edward's School
8:33.4
454
Thames Rowing Club 'B'
8:34.3
445
St Paul's Girls' School
8:34.7
444
St. George's College
8:36.7
459
Wallingford Rowing Club
8:38.3
457
The Lady Eleanor Holles School 'B'
8:41.2
423
Godolphin & Latymer School
8:46
461
Yarm School
8:47.8
450
Sir William Perkins's School 'A'
8:49.7
419
City of Oxford Rowing Club
8:51.4
418
Cheltenham College
8:53.4
455
The King's School, Chester
8:55
433
Llandaff Rowing Club
8:55.3
437
Northwich Rowing Club 'B'
8:55.8
429
Hollowell Scullers 'B'
9:17.5
435
Molesey Boat Club 'B'
9:2.3
458
The Leys School
9:30.8
428
Hollowell Scullers 'A'
9:39.3
431
Kingston Grammar School
9:6.1
417
Broxbourne Rowing Club
9:6.7
451
Sir William Perkins's School 'B'
9:9.3

Withdrawn


354
Bedford Girls' School
361
Henley Rowing Club 'B'
376
Cheltenham College
396
Haberdashers' Monmouth School for Girls 'B'
405
Marlow Rowing Club 'B'
424
Green Lake Crew, U.S.A.

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


375
Bedford Modern School
The Britannia Challenge Cup
The Britannia Challenge Cup

Qualified


404
Aberdeen Boat Club
342
Agecroft Rowing Club
462
Agecroft Rowing Club
334
Belfast Boat Club
355
Cantabrigian Rowing Club
356
City of Bristol Rowing Club
376
City of Oxford Rowing Club
406
Deal, Walmer & Kingsdown Amateur R.C.
350
Eton Excelsior Rowing Club
379
Evesham Rowing Club
365
Grosvenor Rowing Club
347
Henley Rowing Club
467
Henley Rowing Club
367
Kingston Rowing Club
409
Kingston Rowing Club
469
Kingston Rowing Club
384
Lady Elizabeth Boat Club, IRL
358
London Rowing Club 'B'
369
London Rowing Club 'B'
412
Molesey Boat Club
371
Nottingham & Union Rowing Club
362
Nottingham Rowing Club
415
Nottingham Rowing Club
363
Oratory Cardinals Rowing Club
357
Quintin Boat Club
416
Quintin Boat Club
364
Radley Mariners
358
Reading Rowing Club
418
Stratford-upon-Avon Boat Club
419
Sudbury Rowing Club
366
Taurus Boat Club
346
Taurus Boat Club 'B'
363
Thames Rowing Club
421
Thames Rowing Club
349
The Tideway Scullers' School
483
The Tideway Scullers' School
485
Tyne United Rowing Club
369
Tyrian Club
377
Tyrian Club
424
Upper Thames Rowing Club
398
Upper Thames Rowing Club 'B'

Did not Qualify


360
Cygnet Rowing Club
07:19.3
363
Eton Excelsior Rowing Club
07:22.4
352
Auriol Kensington Rowing Club
07:23.0
358
Combined Services Rowing Club
07:24.7
344
Aberdeen Boat Club
07:27.3
347
Cantabrigian Rowing Club
07:27.6
353
Gloucester Rowing Club
07:28.6
364
Evesham Rowing Club
07:29.0
336
Combined Services Rowing Club
07:29.3
345
B.T.C., Southampton Rowing Club
07:29.9
370
Minerva Bath Rowing Club
07:31.0
357
City of Cambridge Rowing Club
07:34.5
352
Folkestone Rowing Club
07:35.0
354
Bristol Ariel Rowing Club
07:35.2
375
Reading Rowing Club
07:37.8
372
Parr's Priory Rowing Club
07:38.6
353
Wallingford Rowing Club
07:38.7
359
Marlow Rowing Club
07:40.2
333
Agecroft Rowing Club
07:42.5
351
Evesham Rowing Club
07:45.5
368
Twickenham Rowing Club
07:45.9
348
Combined Services Rowing Club
07:49.6
365
Sons of the Thames Rowing Club
07:51.8
354
Green Lake Crew, U.S.A.
07:51.9
338
Globe Rowing Club
07:52.5
381
Grosvenor Rowing Club
07:56.2
371
Worcester Rowing Club
07:59.6
423
Twickenham Rowing Club
08:00.8
383
Kingston Rowing Club
08:03.9
393
Sons of the Thames Rowing Club
08:04.3
348
Thames Rowing Club 'B'
08:04.4
386
London Rowing Club 'B'
08:08.6
390
Reading Rowing Club
08:10.1
380
Furnivall Sculling Club
08:10.5
377
Curlew Rowing Club
08:15.0
400
Wallingford Rowing Club
08:15.5
408
HSBC Rowing Club
08:18.7
405
Cantabrigian Rowing Club
08:19.2
413
Nemesis Boat Club
08:24.2
348
Lea Rowing Club
08:28.9
351
Maidenhead Rowing Club 'A'
08:33.6
366
Twickenham Rowing Club
08:34.9
350
Lymington Amateur Rowing Club
08:36.6
343
Bedford Rowing Club
08:37.8
368
Wallingford Rowing Club
08:52.3
364
Thames Rowing Club 'B'
08:53.0
352
Maidenhead Rowing Club 'B'
10:05.4
488
York City Rowing Club
8:12
482
Thames Rowing Club 'B'
8:12.1
473
Rob Roy Boat Club
8:12.6
468
Itchen Imperial Rowing Club
8:14.3
475
Royal Navy and Royal Marines Amateur Rowing Association
8:21.9
478
Southampton Coalporters ARC
8:22.5
466
Derby Rowing Club
8:44.1
471
Norwich Rowing Club
8:50.5
465
Deal, Walmer & Kingsdown Amateur Rowing Club
9:24.8

Withdrawn


355
Nottingham Rowing Club
361
Deal, Walmer & Kingsdown Amateur Rowing Club
362
Der Hamburger und Germania Ruder Club, Germany
407
Eastbourne Rowing Club
417
Radley Mariners
463
Akademischer Ruderverein Westfalen, Germany
484
The Tideway Scullers' School 'B'

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


359
Royal Chester Rowing Club
426
Wallingford Rowing Club
The Prince Albert Challenge Cup
The Prince Albert Challenge Cup

Qualified


375
Bath University 'B'
406
Bucknell University, USA
490
Choate Rosemary Hall, U.S.A.
429
Columbia University, U.S.A.
432
Delftsche Studenten Roeivereeniging Laga, Holland
376
Durham University 'A'
377
Durham University 'B'
362
Edinburgh University
378
Edinburgh University
494
Edinburgh University 'B'
364
Exeter University
408
Exeter University
437
Exeter University
385
First & Third Trinity Boat Club, Cambridge
388
Glasgow University
380
Goldie Boat Club
382
Goldie Boat Club
410
Goldie Boat Club
438
Goldie Boat Club 'A'
439
Goldie Boat Club 'B'
390
Grand Valley State University, U.S.A.
443
Harvard University 'B', U.S.A.
445
Hobart College 'A', U.S.A.
446
Hobart College 'B', U.S.A.
393
Imperial College London
366
Imperial College London 'A'
367
Imperial College London 'B'
386
King's College, London
451
King's College, London
396
Lady Margaret Boat Club, Cambridge 'A'
387
Manchester University
373
Newcastle University
399
Newcastle University
455
Newcastle University 'A'
417
Newcastle University 'B'
456
Newcastle University 'B'
391
Oxford Brookes University 'B'
402
Oxford Brookes University 'B'
458
Oxford Brookes University 'B'
395
St. Hild & St. Bede College, Durham
504
St. Hild & St. Bede College, Durham
508
Strathclyde University
397
Trinity College, Dublin, Ireland
383
University of Bath
385
University of London
400
University of London 'B'
401
University of Michigan, U.S.A.
426
University of Michigan, USA
515
University of St. Andrews
427
University of Surrey
516
University of Surrey
389
University of Virginia 'B', U.S.A.
405
University of Virginia, U.S.A.
403
University of Warwick
419
Yale University, U.S.A.

Did not Qualify


382
Durham University 'A'
07:09.4
413
University College, London
07:09.5
383
Durham University 'B'
07:11.7
379
Abingdon School
07:11.9
384
Edinburgh University
07:12.7
410
Southampton University
07:14.6
386
Fitzwilliam College, Cambridge and Girton College, Cambridge
07:14.7
409
Sheffield University
07:18.9
395
Kent School, U.S.A.
07:19.3
417
Wolfson College, Oxford
07:20.3
472
University of Warwick 'A'
07:20.8
449
Kent School, U.S.A.
07:21.6
404
Pembroke College, Oxford and Balliol College, Oxford
07:21.9
450
King's College, Cambridge
07:22.7
391
Hampton School
07:22.8
416
University of East Anglia
07:24.8
371
Manchester University 'A'
07:25.0
467
University of Bristol
07:25.2
454
Massachusetts Institute of Technology, U.S.A.
07:27.0
428
Boston College High School, U.S.A.
07:27.1
414
University of Birmingham
07:27.3
382
Trinity College, Hartford, U.S.A.
07:27.4
418
Worcester University
07:27.8
471
University of Virginia 'B', U.S.A.
07:29.1
363
Edinburgh University 'B'
07:29.5
377
Reading University
07:29.8
440
Gonzaga College High School, U.S.A.
07:30.4
444
Heriot Watt University
07:31.1
464
Southampton University 'A'
07:31.7
411
Trinity College, Oxford
07:31.8
420
Reading University 'B'
07:32.4
452
Lady Margaret Boat Club, Cambridge
07:32.7
380
Swansea University
07:33.6
379
Southampton University
07:33.8
380
Christ's College, Cambridge
07:34.7
432
Worcester University
07:35.3
379
Downing College, Cambridge
07:35.5
466
University College, Cork, Ireland
07:36.0
414
Jesus College, Cambridge
07:37.2
355
Boston College High School, U.S.A.
07:37.4
384
University of Bath 'B'
07:38.4
462
St. Edward's School
07:38.6
374
Nottingham University
07:38.8
365
Hatfield College, Durham and St. Mary's College, Durham
07:39.7
407
Durham University
07:39.8
375
Oxford Brookes University
07:40.0
386
King's College, London
07:40.3
453
Manchester University
07:40.8
406
Reading University
07:41.0
404
Bath University 'B'
07:41.4
369
King's College, London
07:41.7
406
Wolfson College, Oxford
07:43.8
475
Wolfson College, Oxford
07:43.9
394
Royal Military Academy, Sandhurst
07:44.4
412
Heriot Watt University
07:44.7
409
Glasgow University
07:44.8
360
Downing College, Cambridge
07:45.2
459
Phillips Academy, Andover, U.S.A.
07:45.4
378
Salford University
07:45.5
403
Pangbourne College
07:46.0
386
University of Surrey
07:46.1
463
Salisbury School, U.S.A.
07:46.7
431
Worcester Polytechnic Institute, USA 'B'
07:47.1
430
Worcester Polytechnic Institute, USA 'A'
07:47.7
473
University of Warwick 'B'
07:48.0
381
Girton College, Cambridge and Corpus Christi College, Cambridge
07:48.8
373
Anglia Ruskin University
07:49.2
372
Manchester University 'B'
07:49.8
405
Brunswick School, USA
07:50.8
370
Liverpool University
07:51.0
421
Salford University
07:51.5
429
Westminster School
07:51.8
376
Pembroke College, Cambridge and Peterhouse, Cambridge
07:52.3
396
St. Peter's College, Oxford and Oriel College, Oxford
07:53.3
407
Royal Military Academy, Sandhurst
07:53.5
400
Nottingham Trent University
07:54.0
431
Corpus Christi College, Cambridge
07:54.7
376
Christ's College, Cambridge
07:55.1
408
Salisbury School, U.S.A.
07:57.3
402
University of Leicester
07:57.7
354
Bedford Modern School
07:59.0
469
University of Chester
07:59.4
465
Southampton University 'B'
08:00.4
423
University of Bristol
08:02.9
400
University of Bristol 'B'
08:03.7
401
University of Kent
08:04.6
424
University of Chester
08:13.0
404
University of London 'B'
08:14.1
395
St. Paul's School, Concord, U.S.A.
08:14.3
393
Reading University
08:14.8
369
Belmont Hill School, U.S.A.
08:15.2
461
St. Catharine's College, Cambridge
08:16.8
460
Royal Holloway, University of London
08:20.4
384
Isis Boat Club 'A'
08:22.4
381
Groton School, U.S.A.
08:24.5
398
University of Leicester
08:25.1
374
Downing College, Cambridge
08:25.2
402
University of the West of England
08:27.5
378
Clare Boat Club, Cambridge 'B'
08:28.5
392
Royal Military Academy, Sandhurst
08:33.8
371
Brunswick School, U.S.A.
08:35.3
415
Manchester University
08:37.4
385
Isis Boat Club 'B'
08:39.8
379
Edinburgh University 'B'
08:39.9
396
Southampton University
08:41.3
373
Christ Church, Oxford
08:45.2
387
Liverpool University
08:53.0
389
Oundle School
08:58.9
375
Durham School
08:59.9
404
Worcester University
09:13.6
393
Royal Veterinary College, London
09:18.4
511
Trinity College, Dublin 'B', Ireland
8:16
517
University of the West of England
8:22.8
502
Newcastle University 'B'
8:23.9
518
University of York
8:32.2
514
University of Kent
8:34.4
509
Strathclyde University 'B'
8:34.7
506
St. Paul's School, Concord, U.S.A.
8:41.7
500
New College, Oxford
8:42.7
497
Imperial College School of Medicine, London
8:44.2
499
McCallie School, U.S.A.
8:45.6
507
Sheffield University
8:50.2
513
University of East London
8:55.2
498
Liverpool University
9:30.3
512
University College London
9:5.7

Withdrawn


392
Pembroke College, Cambridge
394
St. Andrew's University
398
University of Birmingham
402
Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus, NED 'B'
434
Downing College, Cambridge
441
Groninger Studenten Roeivereniging Aegir, Holland
448
Jesus College, Cambridge

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


381
Durham School
The Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup
The Silver Goblets & Nickalls' Challenge Cup

Qualified


544
A.W. Webb & P.D.K. Robinson (Molesey Boat Club)
439
B.B. Simpson & S. Waterson, Reading University
425
C.J. Wallace & S.R. Purdie, Aberdeen Boat Club
444
C.J. Wallace & S.R. Purdie, Deeside Scullers
438
D.R. Pring & A.J. Holden-Smith, Molesey Boat Club
426
E. Griffiths & J.G. Livy, The Tideway Scullers' School
415
J.S.P. Johnson & C.M.P. Johnson, Thames Valley Park Rowing Club
430
J.W. Logan & C.M. Logan, Glasgow Rowing Club
442
L.N.S. McCormick & B.C. Duncan, CAN
541
M. Shi & M. Liang (Hunan Rowing Club, China)
429
M.A. Nicholls & C.T. Mollison (Maidstone Invicta Rowing Club)
420
M.C. Bedford & N.W. Kimberley (University of London and Imperial College London)
423
M.T.A. Chatwin & K.J. Almand, Quintin Boat Club
408
N. Bates & D.R. French, Cygnet Rowing Club
427
N.C. West & S.O. West, Walton Rowing Club
433
N.R. Bates & D.R. French
441
O.T. Takahashi & T. Nagasaki, Mitsubishi Boat Club, Japan
425
P.J. Evans & A.G. Wilkinson (York City Rowing Club)
525
P.L. Congdon & S.H. Arnot (Leander Club)
420
R.W. Burdett & R.B. Hoffman, Thames Rowing Club
414
S.E. Hemsworth & T.N. Porter, Worcester Rowing Club

Did not Qualify


440
B.P. Smyth & M.J. Murphy, Lady Elizabeth Boat Club, Ireland
07:43.0
436
D.E.B. Perrin & J.D.G. Moon, Molesey Boat Club and Hampton School
07:44.8
425
J.J Ferguson & G.C.S. Smith, Cambridge '99 Rowing Club
07:47.0
429
R.D. Kennedy & P.E. Poynter, Oratory Cardinals Rowing Club
07:48.7
431
A.T.G. Macpherson & D.C. McNeil, Army Rowing Club
07:54.9
442
C.M. Thomson & G.V.C. Simmonds, City of Oxford Rowing Club
08:09.9
418
B. Osmond & S.A. Hewitt, Bristol Ariel Rowing Club
08:10.8
413
N.J. Goodman & J.R. Murphy, Montclair High School, U.S.A.
08:11.6
422
B.P. Smyth & M. Murphy, Lady Elizabeth Boat Club, Ireland
08:15.6
445
A.J. Watson & N. Shepherd, Rob Roy Boat Club
08:15.9
426
A.J. Watson & P.N. Shepherd, City of Cambridge Rowing Club
08:31.8
433
B.G. Thompson & G.G. Lemaire-Smith (Thames Tradesmen's Rowing Club)
08:54.7
434
G.T. Weeks & H.W.T. Adams (Tyrian Club)
09:02.5
441
C.P. Leonard & C.V. De Souza, USA
09:03.6
432
P.J.S. Short & B.A.S. Saunders (U.S.A.)
09:31.1
524
J.A.H. Clarke & B.S. Cohen (Harvard University, U.S.A.)
8:11.4
543
R. van den Herik & R. Houkes (Roei-en Zeilvereniging De Amstel, Holland)
8:11.9
538
L.D. Redman & B.J. Edwards (Henley Rowing Club)
8:14.5
523
J.C. Casiraghi & P.G. Ghidini (Canottieri Milano and Canottieri Sebino Lovere, Italy)
8:16.3
542
N. Thorn & H. Dertiet (Cambridge '99 Rowing Club)
8:17.7
533
G.H. McKirdy & J.E. Tveit (Oxford University)
8:18.5
520
P. Boyes & W. Aldridge (Nottingham University)
8:28.9
522
L.J.B. Carrington & N.A. Hazell (Oxford University)
8:32.5
539
M.A.C. Richardson & J.R. Sunderland (Curlew Rowing Club)
8:33.1
531
P.G.E. Kerswell-Jensen & M.A. Nisbet (City of Oxford Rowing Club)
8:44.6
537
P.E. Poynter & T.F. Burton (The Oratory Cardinals Rowing Club)
8:57.3

Withdrawn


410
P.W. Chambers & K Emery, Oxford Brookes University and Leander Club
424
W. Crothers & W.J. Dean, Victoria City Rowing Club and Shawnigan Lake School, Canada
428
A. Juhász & B. Simon, Tisza Evezös Egylet, Hungary
435
R. Okumura & Y. Sato, Yamoto Rowing Club, Japan
438
K.A.Z. Hudspith & M.A. DiSanto
479
A.R.P. Emmett & S.P. Hardy (Harvard University, U.S.A.)
489
A.J. Wright & L.J.K. Snelson (National Training Centre, Australia)
534
A.M. Partridge & R.C. Hawkins (Oxford Brookes University)

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


530
M.A. Jinks & R.A. Jephcote (Nottingham Rowing Club)
The Double Sculls Challenge Cup
The Double Sculls Challenge Cup

Qualified


441
A.W. Davies & L.P. Birdsey (Cardiff City Rowing Club and Minerva Bath Rowing Club)
456
C.F. Newbould & L. Martonfy
457
C.M. Owen & J.W.S. Hale
562
D.R.N. Neale & S.M. Jacob (Old Collegians Boat Club, Ireland)
434
E. Parkhouse & S.D. Goodbrand (Rob Roy Boat Club)
442
E.J. Grisedale & J.C. Guppy (Northwich Rowing Club and Eastbourne Rowing Club)
566
J.R. Thompson & T.K. Carter (Upper Thames Rowing Club)
557
K. Lorentzen & S. Vinje (Christiania Roklub, Norway)
433
M.H. Mole & D.W.L. Fisher (Tyne United Rowing Club)
445
M.R. Mitchell & B.O.A. Board (Bexhill Amateur Rowing Club and Shoreham Rowing Club)
567
O. Tietz & T.P. McKall (Rob Roy Boat Club)
444
R. Hosking & P.J. Keane (Walton Rowing Club and Tyrian Club)
461
S.J. Tuck & A.J. Brown
430
S.T. Knight & D.A. Bell (University of London and Molesey Boat Club)
449
S.T. Thompson & W.J.C. Curry (Chester-le-Street Amateur Rowing Club)
559
T.D.A.C. Male & M.R. Mitchell (The Tideway Scullers' School and Bexhill Amateur Rowing Club)
453
W.H. Mackworth-Praed & E.J. Barton
432
W.H. Mackworth-Praed & E.J. Barton (Auriol Kensington Rowing Club and Exeter University)

Did not Qualify


429
W.P.J. Hoodless & W.J. King (Upper Thames Rowing Club)
07:44.1
426
R.L. Colborne & J.D.M. Scrivener (Martyrs Boat Club and Cheltenham College)
08:01.0
458
R.M. Parks & T.W. Scholefield
08:23.9
443
J.P. Halliday & H. Bond (Thames Rowing Club and Vesta Rowing Club)
08:31.8
436
C.J. Beech & L.P. Beech (Worcester Rowing Club)
08:32.9
447
A. Radovic & J.M. Pieper (U.S.A.)
08:45.9
439
M.W.J. Calvin & J.A. Nelson (Twickenham Rowing Club)
08:59.8
551
Z. Chen & X. Li (Shanghai Jiao Tong University, China)
10:31.9
568
G.R. Twardy & M.D. Durica (Drexel University, U.S.A.)
8:13.7
565
T.F. Rudkin & B.T. Eames (Rob Roy Boat Club)
8:17.5
564
A.T.M. Rennie & W.P.J. Hoodless (Upper Thames Rowing Club)
8:17.7
558
W.H. Mackworth-Praed & E.J. Barton (Auriol Kensington Rowing Club and Torquay Rowing Club)
8:17.9
561
F.M. Mitchell-Dwelly & J.L. Davies (Earith Sculling Centre)
8:19.6
554
G. Graca & B.T. Pickering (Leicester Rowing Club)
8:37.2
546
C.E.H. Bannister & O.J.C. Partridge (Monmouth Rowing Club and Cardiff University)
8:38.6
555
T.D. Halliday & T.P. Dolby (Peterborough City Rowing Club)
8:42.7
547
A.D. Bird & H.R. Floyd (Upper Thames Rowing Club)
8:49.1
556
R.A. Jephcote & M.A. Jinks (Nottingham Rowing Club)
8:49.8

Withdrawn


433
E.A. Fisher & D.J. Harrison, Nottingham Rowing Club
435
B. Ashby & J. Trappit (New Zealand)
452
T. Hope & M.E. Lawrence
454
N. Mendes & P. Fraga, POR
463
T. Verhoeven & B. Chabanet, FRA
550
J.B. Bøhn & T.A. Alhert (Kristiansand Roklubb, Norway)

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


450
W.K.H. Geffen & S.W. Uru
563
T. Oliver & P.W. Doyle (Queen's University, Belfast)
The Diamond Challenge Sculls
The Diamond Challenge Sculls

Qualified


468
A. Wertheimer, Upper Yarra Rowing Club, Australia
456
A.J. Campbell (U.S.A.)
509
A.M. Pascovitch (City of Bristol Rowing Club)
472
A.P. English
442
C. Boddy (Leander Club)
480
C.E. Williamson (Queen's University, Belfast)
442
C.G. Anness, London Rowing Club
510
C.K. Revell (Caius Boat Club, Cambridge)
572
D.A. Bell (Molesey Boat Club)
443
D.A. Bell, Henley Rowing Club
462
D.A. Bell, University of Hertfordshire
454
D.S. Read (Leander Club)
477
E.A. Hazine
570
G.M. Ansolabehere (Potomac Boat Club, U.S.A.)
465
H.J. Bradbury
481
J.F. Murphy, Clyde Amateur Rowing Club
478
J.F.L. Walton (Loughborough Students' Rowing Club)
577
J.G. Bugajski (Oxford University)
485
L.A.J. Wells
514
L.A.J. Wells (Army Rowing Club)
479
M.R. Mitchell
483
N. Reilly-O'Donnell, University of London
452
P.A. Hamblett, Henley Rowing Club
472
P.A. Hamblett, Henley Rowing Club
465
P.W. Chambers, Oxford Brookes University
594
R. Knab (Hollandia Roeiclub, Holland)
465
R.C. Lopez (El Salvador)
467
R.M. de Keizer, London Rowing Club
503
S.J. Devereux (Leander Club)
512
S.J. Tuck (Durham University)
590
T.H. Graves (Craftsbury Sculling Center, U.S.A.)
508
W.H. Mackworth-Praed (Auriol Kensington Rowing Club)
479
W.H. Mackworth-Praed, Auriol Kensington Rowing Club

Did not Qualify


482
T.M. Paulett, Princeton University, U.S.A.
07:43.8
461
E.J. Barton, Dart Totnes Amateur Rowing Club
07:50.2
463
N. Bruegman, Harvard University, U.S.A.
07:50.3
477
K.T. Kolimechkov, Twickenham Rowing Club
08:03.6
474
M.M.J. Jaques, Globe Rowing Club
08:04.0
451
A.R. Neill (Brentwood College School, Canada)
08:05.0
456
J.A. Stephenson (Isis Boat Club)
08:06.2
453
E.A. Hazine, University of London
08:12.1
453
V. Piticariu (Lea Rowing Club)
08:14.3
445
L.P. Birdsey, Eton Excelsior Rowing Club
08:16.8
458
T.C. Marshall, The Tideway Scullers' School
08:20.6
465
P.G. Turnham, Leander Club
08:21.2
460
C.M. Owen, Isle of Ely Rowing Club
08:25.6
441
S.W. Bishop (Walton Rowing Club)
08:28.0
463
B. Silby, Nottingham Rowing Club
08:33.5
455
M.M.J. Jaques, Globe Rowing Club
08:34.2
466
R.D.M. Wallace, Two Lions Boat Club
08:38.4
467
J.G. Bugajski
08:44.0
476
J.N. Hanson
08:45.0
451
J.P. Halliday, Vesta Rowing Club
08:46.0
469
T.K. Carter
08:50.1
486
G.J. Wilson
08:51.9
480
A.M. Pascovitch
08:56.1
501
A.A. Cowley (Newark Rowing Club)
09:02.8
506
C.H.P. Gathercole (University of Bristol)
09:02.9
466
W.H. Mackworth-Praed (Auriol Kensington Rowing Club)
09:13.7
477
J. Trappit (New Zealand)
09:15.4
454
D.A. Bell (Henley Rowing Club)
09:16.1
462
D.R. Jones (Leander Club)
09:17.6
475
S. Haeata
09:19.4
475
M. Tatlock (Molesey Boat Club)
09:23.6
461
R.T. Hunter (Leander Club)
09:26.0
469
C.M. Owen (Isle of Ely Rowing Club)
09:30.9
470
B.A. Rodford (Gloucester Rowing Club)
09:32.5
455
A. Brown (Durham University)
09:34.4
515
D.J. Willmington (Exeter Rowing Club)
09:39.0
460
P.A. Hamblett (Henley Rowing Club)
09:40.2
474
P. Stuart (London Rowing Club)
09:40.5
588
H.W.C. Gallie (Agecroft Rowing Club)
11:23.9
581
S.N.B. Cox (Army Rowing Club)
8:35
591
R.G. Harris (Pangbourne College)
8:40.9
575
H. Bond (Vesta Rowing Club)
8:42.5
593
S. Klerauskas (Academia Remigum, Lithuania)
8:45.6
595
G.M. Maxwell (Edinburgh University)
8:46.5
578
S. Byford (Birmingham Rowing Club)
8:46.6
606
J.R.P. Scott (Rob Roy Boat Club)
8:49.9
584
D. Dearlove (Putney Town Rowing Club)
8:51.2
610
L.A.J. Wells (Army Rowing Club)
8:51.7
589
L. Grainger (Stourport Boat Club)
8:58
599
C.M. Owen (Rob Roy Boat Club)
9:15.9
605
T.W. Scholefield (Loughborough Boat Club)
9:33.2
608
H.-.J. Wagenaar (Cambridge '99 Rowing Club)
9:33.6
601
J.W.G. Plumb (Peterborough City Rowing Club)
9:46.2

Withdrawn


440
E.J. Barton (Exeter University)
449
T. Hope (Upper Thames Rowing Club)
450
W.H. Mackworth-Praed (Auriol Kensington Rowing Club)
452
B. Ashby (New Zealand)
456
V.N. Johnson, Reading University
457
A. Cereda (Italy)
460
J. Bahain, Club France, France
464
A.W. Campbell, The Tideway Scullers' School
470
B.E. Gruter, Isis Boat Club
471
G. Santi (Italy)
472
B.J. Schulenburg (Taurus Boat Club)
474
P.F. Graves, USA
479
L.A.J. Wells (Army Rowing Club)
483
J.M. Thompson, RSA
484
T. Verhoeven, FRA
499
A.W. Campbell (The Tideway Scullers' School)
511
J.J. Stringfellow (Cardiff University)
573
N.M.P. Bell (Bath University)
579
T.K. Carter (Upper Thames Rowing Club)
585
S.H.A.M. Dijkstra (Tilburgse Studenten Roeivereniging, Holland)
587
M.F.R. Frankel (Offenbacher Rudergesellschaft Undine, Germany)

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


448
R.M. de Keizer, London Rowing Club
475
V.N. Johnson, Reading University
484
L.S. Taylor, Bedford Rowing Club
583
P. D'Agata (Aviron Grenoblois, France)
603
B. Redman (City of Cambridge Rowing Club)
The Princess Royal Challenge Cup
The Princess Royal Challenge Cup

Qualified


477
A. Labots, Roeivereeniging Studenten Vreie Universiteit Okeanos, Holland
487
A. McNamara (Australia)
498
D. Mallison, Quintin Boat Club
516
G.I. Bailhache-Graham (Henley Rowing Club)
498
I.C. Walsh (London Rowing Club)
485
K. Johnson (Leeds Rowing Club)
475
K. Johnson, Leeds Rowing Club
519
L. Hart (Wallingford Rowing Club)
499
L. Marshall, Nottingham Rowing Club
623
M. Madsen (Christiania Roklub, Norway)
490
M.J. Gay, Union Boat Club, U.S.A.
617
M.K. Dukarska (Killorglin Rowing Club, Ireland)
465
N.C. Spencer (Nottingham Rowing Club)
469
P.J. Whittaker (Nottingham Rowing Club)
499
P.J. Whittaker (Nottingham Rowing Club)

Did not Qualify


501
A. Propsting, Mortlake Anglian & Alpha Boat Club
08:29.3
485
P.J. Whittaker, Nottingham Rowing Club
08:51.9
479
A.E. Reid, Wallingford Rowing Club
08:53.9
483
J.A. van Dobben de Bruijn, Amsterdamsche Studenten Roeivereeniging Nereus, Holland
08:56.4
471
M.D. Dukarska, Killorglin Rowing Club, Ireland
09:02.0
484
A.C. Vargas Palomo, Club Salvadoreño, El Salvador
09:02.7
478
M.M.H. Pauls, Sport Imperial Boat Club
09:03.7
464
F.M. Rawlins (Mortlake Anglian & Alpha Boat Club)
09:08.1
461
R.F. Humphreys (London Rowing Club)
09:10.0
472
J.E. Edge, Sydney Rowing Club, Australia
09:43.9
521
C. Oshri (Happoel Tel-Aviv Yacht Club, Israel)
09:50.5
469
N.E. Cunningham, Malvern Preparatory School, U.S.A.
09:52.0
497
R. Walczak (Molesey Boat Club)
10:34.7
495
K. Twyman (Wallingford Rowing Club)
10:35.3
481
O.F. Coffey (U.S.A.)
10:35.8
496
A.C. Vargas Palomo (El Salvador)
10:36.5
489
M.M.H. Pauls (Sport Imperial Boat Club)
10:44.3
494
K.E. Stainken (U.S.A.)
10:54.0
483
E.K. Gade (U.S.A.)
10:56.7
491
A. Propsting (Sport Imperial Boat Club)
11:13.7
618
S.C. Duncan (Exeter University)
9:14.7
621
R. Hart-Winks (Edinburgh University)
9:18.2
629
K. Wilkinson-Feller (The Tideway Scullers' School)
9:19
624
S.A.B. Mohamed Rafa'ee, (Singapore Rowing Club, Singapore)
9:23.9
622
L.E. Hart (Oxford Brookes University)
9:35.6
619
E.V. Grant (Yarm School)
9:55.2

Withdrawn


470
M.K. Wilson (Imperial College London)
474
L. Greenhalgh, Sport Imperial Boat Club
482
F.P. Dekker (Holland)
484
L.E. Gooderham (Sport Imperial Boat Club)
485
S. Bando, Yamoto Rowing Club, Japan
486
A. Labots (Holland)
489
A. Fukumoto, Yamoto Rowing Club, Japan
492
C.L. Infantino, Union Boat Club, U.S.A.
494
L.J. Jennerich, Western Rowing Club, Canada
495
F. Jus-Burke, Thames Rowing Club
497
A. Labots, Roeivereeniging Studenten Vreie Universiteit Okeanos, Holland
500
F. Paterson, Waiariki Rowing Club, New Zealand
504
E. Wakai, Yamoto Rowing Club, Japan
518
G.A.C. Grandfield (Agecroft Rowing Club)
612
F. Bahuaud (Aviron Union Nautique de Lyon, France)
613
G.I. Bailhache-Graham (Henley Rowing Club)
628
S.E. Theodorou (Thames Rowing Club)

The following did not report for Qualifying Races and are therefore treated as having withdrawn.


462
K. Johnson (Leeds Rowing Club)
480
F.E. Sanjana, Mortlake Anglian & Alpha Boat Club
526
J.S. Wratten (Tees Rowing Club)
620
G.H. Hall (Wallingford Rowing Club)
625
S.F.E. Perry (University of London)